Αρχική Νέα & Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις Ανοιχτή επιστολή προς Γονείς-Κηδεμόνες του σχολείου μας

Ανοιχτή επιστολή προς Γονείς-Κηδεμόνες του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες,

Με αφορμή πρόσφατο περιστατικό που αφορά το σχολείο και δημοσιοποιήθηκε από γονέα σε χώρους κοινωνικής δικτύωσης (facebook), ο Σύλλογος Διδασκόντων επιθυμεί  να υπενθυμίσει  το πλαίσιο συνεργασίας με το σχολείο και να επισημάνει  τα παρακάτω:

• Χρέος του σχολείου είναι η προάσπιση των δικαιωμάτων του παιδιού και η διασφάλιση της ψυχοσωματικής ακεραιότητάς του. Η άσκηση του παιδαγωγικού έργου  αποτελεί υποχρέωση  των εκπαιδευτικών.
  • Η εποπτεία και ο έλεγχος του παιδαγωγικού έργου αποτελεί αρμοδιότητα  της διεύθυνσης του σχολείου (σε α΄ βαθμό)  και του Σχολικού Συμβούλου (σε β΄ βαθμό).

• Σε περιπτώσεις ενστάσεων, ο γονέας οφείλει να επικοινωνήσει απευθείας με τον εκπαιδευτικό, καθώς και να ενημερώσει τη διεύθυνση του σχολείου, η οποία αναλαμβάνει την περαιτέρω διερεύνηση και  την παιδαγωγική καθοδήγηση, βάσει της εκπαιδευτικής νομοθεσίας, των παιδαγωγικών αρχών και του κανονισμού του σχολείου.

• Θεμιτή είναι η ενημέρωση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων,  του οποίου ο διαμεσολαβητικός  ρόλος στη συνεργασία  με το σχολείο δύναται να επιφέρει  βέλτιστα αποτελέσματα.

Διαδικασίες υπέρβασης - παράκαμψης του πιο πάνω πλαισίου, που ακυρώνουν τις διαπροσωπικές σχέσεις, ενδέχεται να δημιουργήσουν εσφαλμένες εντυπώσεις και να αμαυρώσουν την προσωπικότητα και το έργο ατόμων. Για το λόγο αυτό, θεωρούνται από το Σύλλογο Διδασκόντων ανάρμοστες της φυσιογνωμίας ενός σχολείου και απορρίπτονται, ενώ ελέγχονται ως προς την αποτελεσματικότητά τους.

Πυρήνα της φιλοσοφίας του σχολείου μας αποτελεί η συνύπαρξη όλων των μελών της σχολικής κοινότητας, στη βάση της ειλικρινούς συνεργασίας, του αμοιβαίου σεβασμού και της εμπιστοσύνης.

Σας ευχαριστούμε για την έως τώρα συνεργασία και παρακαλούμε για την εξακολούθηση της τήρησης του ίδιου πλαισίου. Μόνο έτσι διασφαλίζονται η ταχύτερη ομαλοποίηση των όποιων δυσαρμονιών, η αποκατάσταση των σχέσεων και η διατήρηση υγιούς σχολικού κλίματος προς όφελος πρωτίστως των παιδιών μας, ζητούμενου άλλωστε όλων των διαδικασιών.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δ.Σ. Καισαριανής